П`ятниця, 24.01.2020, 05:04
Канівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість ·
Меню сайту
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть сайт
Всього відповідей: 383
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Історія школи
  

Канів - одне з найстародавніших міст нашої країни. Перші письмові згадки про місто відносяться до середини ІІ століття.

Канів часів древньоруської держави – важливий економічний, політичний і дипломатичний осередок. Канів перша столиця українського козацтва, батьківщина гетьмана запорізької січі Самійла Кішки. Довгий час Канів був центром реєстрового козацтва. Тут знаходилась резиденція реєстрового гетьмана. Починаючи з кінця 16 століття Україну одна за другою охоплюють пожежі народних повстань. Покозачена свободолюби ва канівщина давала рішучих бійців у повстанські загони, але подолати Річ Посполиту їм було не під силу. Та недовго панувала Річ Посполита, гетьман Богдан Хмельницький підняв Україну на визвольну боротьбу проти іноземного поневолення.

Стародавній Канів та його околиці були оспівані Т.Г.Шевченком. Поет бажав тут оселитися. А потім заповів себе поховати на Канівській землі.

На княжій горі під Каневом, де колись знаходилося літописне місто Родень. Південна фортеця Київської Русі на Дніпрі.

На горі Московці за часів Київської Русі був розташований «Дитинець» Канева. До цього часу збереглися тут вали і рови, що захищали місто від ворожих набігів.

Канів, як вважають вчені, був важливим військово-стратегічним пунктом, який охороняв останню в межах Русі переправу через Дніпро.

Згідно літопису в 1144 році в Каневі був закладений Юріївський(Успенський) Собор великим князем київським Всеволодом Ольговичем.

Канів був не тільки воїном, але й значним торговим центром. У Каневі був перевіз для караванів зі східними товарами: шовками, прянощами, зброєю та ін.

 Канівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 Канівської міської ради Черкаської області - найстаріший навчальний заклад м.Канева. Вона була заснована в 1919 році.

У місті тоді було - 1226 дітей шкільного віку. Новостворена школа прийняла лише десяту їх частину. Вже в 1924 році в школі навчається 435 учнів, працює 12 учителів.

У 1929-1930 роках на базі школи організовано школу колгоспної молоді (ШКМ). Учні школи багато працюють на дослідних ділянках місцевого колгоспу імені Леніна.

У 1932 році ШКМ реорганізовують на прогресивну зразкову політехнічну десятирічку. Це була одна на всю Канівщину середня школа-прогресивка. Тому до її 8 класу приходила навчатись здібна молодь із сіл району. В 1932-1933 роках для них відкрито шкільний гуртожиток.

10 березня 1934 року школу відвідав нарком освіти УРСР Задонський В.П. 15 жовтня 1937 року при школі відкрито середню школу для дорослих.

 

Перший ряд-зліва направо.

1. Білан Семен Федорович -  директор школи

2. Білан Катерина Петрівна – вчитель молодших класів.

3. Кузьменко Іван Максимович – старший піонервожатий, пізніше вчитель фізкультури і військової справи.

4. Кипа Макар Миколайович – зав.пед.школи.

Другий ряд-зліва направо.

1. Білан Хатина Давидівна  – вчитель молодших класів.

2. Гунько Юрій Дементійович – вчитель математики.

3. Долінська Зіна Іванівна – вчитель молодших класів.

4. Іващенко Марія Федорівна – вчитель російської мови і літератури.

5. Зарніцький Арсен Миколайович – вчитель української мови і літератури.

6. Ваврійчук Клавдія Полієктовна – вчитель молодших класів.

Третій ряд-зліва направо.

1 і 2 вчителі, 3 і 4 можливо техпрацівники.

 

В передвоєнні роки педагогічний колектив творчо працює, досягає відчутних успіхів у навчально-виховному процесі. В 1939 році учителька молодших класів Ваврійчук Клавдія Полієктовна була нагороджена Орденом „Знак пошани".

Сталінські репресії не оминули учительський колектив школи. Були репресовані Басистий Григорій Іванович, учитель початкових класів та учитель біології Марич.

У 1939-1940 навчальному році в 7 класі школи навчався Олег Кошовий, майбутній комісар „Молодої гвардії". Учителям і однокласникам він запам'ятався старанним учнем, любив літературу, писав вірші, мріяв стати інженером.

На захист Батьківщини в роки Великої Вітчизняної війни стали вчителі і вихованці школи. 58 випускників 1941 року вже в перший день війни написали заяви до військомату. В горнилі війни загинули вчителі: Гунько Ю.М., Мазуренко М.А., Безверхий І.Г., Бабенко П.П.

За ратний подвиг на фронтах Другої світової війни сотні випускників та учнів школи нагороджені бойовими орденами і медалями. А вихованці школи:

-         Шумський Костянтин Мефодійович,
-         Зорін Іван Митрофанович,

-         Календюк Іван Хрисанфович,

-         Кошовий Олег Васильович

удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу.

Після звільнення Канева від німецько-фашистських загарбників відбудовували школу перші повоєнні директори: Осадча Ольга Опанасівна та Сорокопуд Іван Іванович.

З початком спорудження Канівської ГЕС на початку 60-років постає питання про будівництво нового приміщення школи. До цього школа була розташована в двоповерховому монастирському приміщенні, побудованому ще в 1781 році.
Завдяки старанням будівельників „Дніпробуду", місцевої влади та тодішнього директора школи Тараненко Івана Григоровича, в 1969 році школа відсвяткувала новосілля.

Педагогічний колектив школи в 70-80-х роках минулого століття успішно вирішує питання шкільної реформи, наповнює навчально-виховний процес новими формами і методами.

Бабак Зої Григорівні, учителю фізики та Бондаренко Любов Сергіївні, вчителю історії було присвоєно звання „Заслужений учитель України". Орденом „Знак пошани" нагороджено Мірошниченко Жанну Федорівну, учительку початкових класів.

Докторами наук стали випускники школи:

Товстоп'ятов Борислав - доктор медичних наук,

Данілов Валерій - доктор технічних наук,

Ребрик Віктор - доктор філологічних наук.

Серед вихованців школи 26 кандидатів наук, з них:

-   Холодна Лідія та Тупіцька Ольга - кандидати біологічних наук;

-   Бабак Анатолій та Проценко Микола - кандидати технічних наук,

-  Лесечко  Валентина,  Чумаченько   Ольга  та  Бранець  Тетяна  -   кандидати
економічних наук,

-   Стешенко Валентина - кандидат філософських наук,

-   Щербина Наталія та Лисенко Наталія - кандидати філологічних наук,

-   Тищенко Владислав та Кравченко Леонід - кандидати педагогічних наук
та багато інших.

Гордістю школи стали знані в Україні та на Черкащині письменники і поети:

­ Донець Григорій Прокопович,

­ Лагоза Віктор Маркович,

­ Піка Катерина Іванівна,

­ Береза Василь Панасович,

­ Сорокопуд Іван Іванович.

У школі навчається 657 дитина. Навчально-виховний процес здійснюють 80 осіб. З них педагогічних працівників 56 осіб, бібліотекарів - 1, обслуговуючого персоналу - 23.

Унікальністю школи є дитяче об’єднання «Веселка», яке створено 15 травня 1993 року. Барвінчата і весельчата живуть і діють за законами: «Турбота і милосердя», «Єдності слова і діла», «Честі і совісті», «Дружби і товариськості» під керівництвом досвідченого педагога-організатора Захарченко Ольги Григорівни, яка нагороджена Грамотою Президії Верховної ради Української РСР.

У школі створено: кімнату-музей Т.Г.Шевченка, зали-музеї Бойової слави та «Мій рідний край».

Творчим кредом педагогів першої школи є – «Лише патріот може виховати патріота».

 
адміністратор © 2020
Погода у Каневі
Форма входу
Пошук
Календар
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту